Projekt – Na Starém bělidle

Když jsme připravovali program projektu Na Starém bělidle, byla trochu jiná situace. Připravili jsme spoustu zajímavých setkání, spoustu společné zajímavé činnosti. Zasáhl nám do toho takový malý velký potvor, který nám překazil naše potkávání. Tak jsme vymysleli, že ho přelstíme, využijeme všechny možné sociální sítě, spojíme se po nich a až toho lumpa porazíme, společně se pojedeme podívat na to Staré bělidlo. Tady vám nabízíme k zapojení několik oblastí, ve kterých můžete být aktivní. Ty nejlepší určitě odměníme, na to se spolehněte a věřte nám. Můžete se zapojit jenom do některé oblasti nebo do všech.

I:/První je samozřejmě hudební. Tady jsou úkoly:

 1. Hledáme písničky našich babiček jak lidové, tak umělé. Najdi tu co možná nejstarší a nazpívej ji, klidně i s babičkou, maminkou, tatínkem…. A pošli nám ji
 2. Zkus najít jaká hudba a kde se hrála v roce 1820 a jestli se hraje ještě dnes. Slyšel/a jsi ji i ty? Kde a kdy?
 3. Najdeš co nejvíc písniček o řemeslech a řemeslnících? Napiš nám je.

 

II./ Druhá oblast jsou pohádky a výtvarka.

 1. Které pohádky Boženy Němcové byly zfilmované a pod jakým názvem?
 2. Nakresli obrázek z některé pohádky B.Němcové , NEPIŠ název pohádky. Poznat, ze které to je, bude finálový úkol pro všechny účastníky.

 

III./ je smíšená (I.+ II.) Tvoje tvorba

Slož sám/sama  písničku  nebo básničku o starých časech a doplň ji vlastní ilustrací –  postavičkou v dobovém oblečení začátku 19.století. Básničku napiš, písničku nazpívej.

 

IV./ Historie

 1. Jak vypadala Třebíč v první polovině 19.století ? Co bylo zničeno a co máme zachováno do dneška ?
 2. Která řemesla tu nejvíc kvetla a která se rozvinula a zachovala do současnosti?
 3. Kdo a co udělal pro město v těchto letech dobrého pro další generace? (Třeba i v průmyslu.)
 4. Kam bys v našem okrese pozval/a návštěvu z daleka, která tu ještě nebyla?

 

V./ Příroda, zeleň ( O zelenou snítku)

 1. Vyfotografuj v Třebíči a okolí Co nepatří do přírody a navrhni co s tím? Zapojíš se i ty a tvoji kamarádi?
 2. Navrhni, co bys „ozelenil/a“ v našem městě.
 3. Máte vy nebo vaše babička zahrádku jaká  byla za doby vašich babiček?  Co tam pěstujete a jak se ty o to staráš? Vyfoť se při této  práci.
 4. Pokud můžeš, zasaď stromek, keř nebo cokoliv, co zlepší zeleň třeba i u paneláku. Vyfoť se.

(I tuto akci jsme chtěli uspořádat společně ……..)

 

VI./ Gastronomie

 1. Vypátrej nejstarší recepty vaší babičky, zkontroluj, jestli všechny ingredience dnes můžeme sehnat. Zkus jídlo nebo pečivo připravit. Recept nám pošli a jídlo vyfoť.
 2. Co ze surovin, které používaly babičky minulém století neseženeš nebo se už málo používá, co naopak tenkrát nebylo a máme možnost z toho vařit a péct dnes?
 3. Zkus pro rodinu připravit klasicky obyčejné bramborové placky, které se dělaly všude. Zkus se škvarky nebo povidlím. Napiš, jak se dařilo a jak chutnalo.

K vaší odpovědi ve všech oblastech přidejte ještě odpověď na otázku: Co je Staré bělidlo ? Jaký je význam slova bělidlo? Můžete se zapojit ve všem, bude to pro vás užitečné ve všech směrech.

***********************

Toto jsou oblasti, kde jsme hodně chtěli být spolu a dělat všechno v praxi. Je docela možné, že se nám to ještě alespoň v něčem podaří, budeme vidět, jak společně ten souboj s potvorem zvládneme. Když budeme ukáznění a ohleduplní, vyhrajeme a do konce roku ještě uděláme nejen společné praktické setkání, ale i krásný výlet. Zkuste nám odpovědi poslat do konce května 2020.

Protože jiná forma není reálná, posílejte odpovědi na mailovou adresu slunkotrebic@seznam.cz Uveďte svoje: jméno a příjmení, rok narození, bydliště, mailovou adresu a zda jsi pracoval/a  sám/sama.

Všechno se dá najít, všechno se od babičky můžete dozvědět, všeho dobrého si musíme vážit. Nejdůležitejší na světě je být zdráv a mít někoho rád. (Honza Volf).

Na vaše odpovědi se těší všichni zpěváci i dospěláci STUDIA CANTUS SLUNKO Třebíč z.s.

 

                              

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..